samipousa.cz

Los Angeles

Pokud se rozhodnete navštívit západ USA, nejspíš přiletíte sem. Je to takový přirozený cíl. Můžete letět do San Francisca, Las Vegas, San Diega a přesto do LA asi přijedete. Sami Američané někdy o LA říkají, že je takovou velkou vesnicí. Abyste to pochopili, musíte je vidět. LA rozhodně stojí za vidění, nehledě na to, že je jakousi vstupní branou na západní pobřeží. Jeho rozloha je obrovská, ono je vlastně členěno na mnoho měst, kterým se prostě říká dohromady LA. Než tam přijedete, mějte předem rozmyšleno, co chcete vidět!

Když dorazíte do San Francisca, můžete jít pěšky po ulicích a vždycky někam dojdete, zorientujete se a něco uvidíte. V LA tomu ale tak není. Toto město vás neohromí pohledy jako SF, už také proto, že většina ho leží na rovinaté pánvi, kde se dříve těžila ropa. Přesto má návštěvníkům mnoho co nabídnout. LA má snad tisíc tváří. To, co zná průměrný člověk z detektivek a akčních filmů, se většinou omezuje jen na Hollywood, Beverly Hills, pláže Venice a Santa Monica, Malibu, Disneyland. Ve skutečnosti je toho tisíckrát víc.

Pamatujte, že LA nemá jednoznačné centrum. Má více oblastí, která by se tak mohla nazvat, ale přesto vypadají jinak, než v Evropě. LA je rozlezlé a za vším musíte jet daleko. Podle množství času, které LA věnujete, si uděláte seznam míst, která chcete navštívit. Řiďte se vlastními preferencemi.

 

Ubytování:

Při výběru ubytování je dost důležité, ve které části města bude váš hotel nebo motel. Obecně bych doporučil ubytování blíže k moři, čím blíže Santa Monice, tím lépe. Jinak se můžete prodírat autem ulicemi k pobřeží i přes hodinu i více. V LA se dá strávit několik dní, týden, měsíc a pořád bude co poznávat. Prohlídka města bez auta je nemyslitelná. V některých částech města sice jezdí autobusy a někde i metro, ale pokrytí je myslím zanedbatelné a spoléhat se na to mohou jen zoufalci. Nikdy jsem v LA nejel MHD. Když máte známé, u kterých můžete bydlet, ušetříte nejen za ubytování, ale máte základnu pro celý pobyt, což má své výhody i nevýhody. Pokud ale dotyčný bydlí někde na okraji nebo prostě někde v CA, je otázkou, co vám to dá.  Pokud od nich nevyjedete autem, budete jako ve vězení.

 

Parkování:

Ne náhodou začínám tímto. V LA se bez auta nikam nedostanete. Musíte počítat s tím, že utratíte dost peněz za parkovné. Zdarma parkovat na ulici je možné pouze v některých rezidenčních čtvrtích, ale musíte dobře sledovat, co je uvedeno na značkách omezujících parkování. Většinou jsou tam uvedeny hodiny, kdy je parkování povoleno, to ale musíte kombinovat s uvedenými dny, nebo hodinami, kdy je zase zakázáno. Někdy je třeba nad tím dlouho přemýšlet, co nám ty tabulky vlastně říkají. Pokud zde něco dobře funguje, jak to je služba dávající pokuty za nesprávné parkování. Pokuta je asi 30 dolarů. Možností placeného parkování je všude mnoho. Kamkoli se vydáte autem, vždy je přímo tam parkování. To platí i pro hotely a motely, kde jako host samozřejmě neplatíte, většinou dostanete kartu za sklo, nebo kartu na závoru.

 

Nejlepší je zaparkovat v parkovacím domě, kde vás nehoní čas, protože zaplatíte až při výjezdu podle celkové doby, případně platíte (většinou večer) paušální částku (Flat rate). Nejhorší a nejdražší je stání na tzv. parkovacích hodinách na ulici, kam se musíte včas vrátit, takže nikdy nemáte klid, dokud se zase včas celí upocení nevrátíte. Pro to musíte mít vždy spousty čtvrťáků, nověji se někde dá platit i kreditkou u sloupku. V Hollywoodu jsem stál u chodníku, kde zdánlivě nic nebylo. Ale místo bylo číslované a museli jste zaplatit u sloupku, kde se pak znázorňoval čas, do kdy máte předplaceno.

 

Populární místa v LA:

 

Nedělám zde žádný univerzální seznam. Neměli by jste si však nechat ujít známé pláže, jako jsou Venice Beach a Santa Monica Beach, které leží vedle sebe a za sebou mají turisticky nejzajímavější zóny stejnojmenných čtvrtí. Jednak budete chtít smočit nohy v Pacifiku, také vidět slavné pláže z filmů, cyklisty na betonových chodníčcích podél pláží a vidět největší cvoky a různé amatérské rádoby umělce okolo Venice. S koupáním ale nepočítejte, moře je ledové a vcelku nevlídné a to i v létě. Lidé všemožných barev a tvarů leží na písečných plážích většinou jen v létě, často nemají evidentně zdání o ozonové díře a neblahých důsledcích intenzivního UV záření.

Batolata se máchají v pamperskách a jakákoliv nahota se absolutně netoleruje, stejně tak jako popíjení jakéhokoliv alkoholu na veřejných prostranstvích. To se občas maskuje papírovým pytlíkem s plechovkou piva uvnitř. Potírání alkoholu na veřejnosti ale končí plůtkem zahrádek barů a restaurací podél plážového chodníku. Pánské plavky s nohavicemi po kolena jsou nezbytným standardem, naštěstí alespoň bikiny cca 1% slečen hrajících v létě plážový volejbal se podobají protagonistům Pobřežní Hlídky, zatímco zbytek většinou rozkydlých těl ostatních naleznete různě po pláži, která dosahuje místy asi 60m šířky. Američané jako národ jsou, jak známo, obézní, někdy docela dost, takže si vůbec nemusíte dělat vrásky za své vrásky na břiše. Vymírající druh kuřáků postává jednotlivě na různých místech po větru a opatrně se rozhlížejíc dokola schovávají cigaretu nebo občas jointa uvnitř dlaně a občasné popotahování maskují pohyby celého těla.

 

Sváteční rybáři postávají na molech vybíhajících do moře (tzv. Pier) a docela často vytahují malé čudly žraloků, různých placatých, flekatých a podivných mořských ryb. Za pláží leží souvislá řada dřevostaveb, které jsou částečně hotely, jindy bloky soukromých domů velmi rozdílné architektury (moderní skloocelové, staré palubkové a jiné) s jen metrovými mezerami mezi sebou. Občas jsou domy přerušované asfaltovými parkovišti. Na úrovni Santa Monica se terén zvedá hlinito-oblázkovým útesem asi 8-20m vysokým, za kterým se rozkládá asi 2 kilometrová a 10 metrů široká krásná promenáda s vyhlídkou na moře, s trávníky, květinami a vysokými štíhlými palmami (Palisades Park). Zde leží prvá  silnice (která má ještě své jméno, další se číslují jak jdou za sebou). Za ní stojí různě vysoké budovy Santa Moniky. Tady začínají světoznámé bulváry jako Wilshire, Olympic, Pico, Santa Monica, aby vedly kolmo na moře a skončily o několik desítek kilometrů dále v Downtownu, administrativním středu města.

Jednotlivé pláže navazují plynule jmény na sebe a jsou přerušeny pouze v dálce viditelnou pobřežní naftovou elektrárnou v blízkosti letiště, odkud se neustále zvedají nad moře velká dopravní letadla. Procházková, 4 metry široká betonka se vine po celé délce těchto pláží kolem restaurací, parčíků, půjčoven kol a bruslí a obchůdků v oblasti Venice a slouží jak pěším, tak lidem na vypůjčených kolech nebo bruslích. Pokud můžete, tak navštivte tato místa o víkendu, kdy jsou obzvláště plná stánků s všemožnými blbostmi, což vytváří zdejší kolorit.

 

Santa Monica čtvrti navštivte The Third Promenade, což je krátká pěší zóna na třetí ulici (jsou číslovány od moře). Zde si dáte něco k jídlu, případně nakoupíte v některém z obchodů. Parkování je možné v parkovacích domech, které jsou přehledně značeny od křižovatek. Přesto navečer, nebo o víkendu často zbytečně vyjedete do 5 patra a pak zas šněrujete dolů bez možnosti nalezení volného místečka. Směrem dál od moře jsou rezidenční čtvrti přerušované většími bulváry, kolem kterých se soustřeďují obchody. Zástavba je většinou pouze dvoupodlažní, hodně palem, zeleně, kvetoucích bouganvilií záhonů a je zde vidět i pár chodců, což je výjimkou. Prvou dálnicí, na kterou narazíte směrem od moře, je San Diego Fwy mající označení 405, kterou jistě budete využívat.

 

Podívejte se na pár fotek. Další povídání o zajímavých místech naleznete vždy níže pod fotkami.

Pláže Santa Monica a Venice

Tato fotogalerie je prázdná.

Hollywood

Jak píší všechny průvodce, Hollywood už je jen pro turisty. Skutečná studia se přestěhovala za kopec do San Fernando Valley, kde je levněji. Tady zbylo jen pár bran od starých studií, chodník slávy, Chinese Theatre, suvenýrové shopy a snad ještě něco. Když chcete vidět více o natáčení filmů, vydejte se do Universal Studios. Je to atrakce pro děti i dospělé na celý den. Je to podobné, jako návštěva Disneylandu, ale ten je víc pro děti. My to plánovali, ale nakonec nám to nevyšlo, tak až příště. Atrakce v Universal Studios se postupně obměňují, takže ani ta z průvodce již úplně neplatí, ale to nevadí. Jednotlivé atrakce jsou opravdu skvěle udělané. Návštěvníci při nich řvou nadšením, nebo strachem. Je to výlet na celý den a taky to dost stojí. Vše počínaje parkováním, vstupným i jídlem. Za atrakce uvnitř se už neplatí, je to ve vstupném. Musíte si ale obvykle vystát dlouhé fronty. Zbohatlíci si mohou zaplatit i přednostní vstupy.

 

K nápisu Hollywood se nelze dostat, nevede tam cesta, je odtud dost daleko, v buši na kopci. Na prohlídku vám stačí hodina. Pokud jste zde v létě, je dobrý zážitek večer navštívit Hollywood Bowl. Je to otevřený amfiteátr v odlehlém kaňonu, kde vystupují známí umělci. Dá se tam piknikovat před představením, jsou tam i parkoviště. V květnu byl ale ještě zavřený. Zadní ulice v Hollywoodu nevypadají bezpečnostně moc dobře a taky v nich nic není. Takže Hollywood je vlastně jen pár hlavních ulic.

 

Hollywood, zašlá sláva

Bel Air a Beverly Hills jsou luxusní části města

Bel Air je čtvrť v kopcích nad Santa Monikou. Ne všechna domy jsou bohaté, některé jsou docela malé, jejich majitelé je pořídili třeba před 30 lety, kdy ještě stáli na okrajích města. Je tam málo rovinatých pozemků, takže domy dole jsou největší a nejbohatší, výše jsou méně honosné. Mnohé stojí ve svazích i se sklonem 45 stupňů na ocelových traverzách. Domy jsou samozřejmě dřevěné, kvůli zemětřesení, proto vždy celé shoří, když je požár buše, jak to známe z novin. Takto se staví všude v širším LA v kopcích, kde je mnoho dalších krásných i méně krásných čtvrtí. Bel Air je pěkná, klidná rezidenční čtvť, kde je každý dům ve velké zahradě. Většina domů není oplocena, nebo jen zadní zahrada. O květiny se starají zahradníci, většinou dnes jde o Mexičany, kteří sfoukávají a hrabu věčně padající listí a květy a vyvážejí kontejnery na zeleň a odpad před dům, kde je sbírají "popeláři". V tomto městě se odpad netřídí. Jen zelený odpad se sváží ke kompostování. Je zde hodně bazénů, které si jejich majitelé mohou užít i bez přitápění minimálně půl roku. V zimě zde klesají teploty tak k +10°C a prší.

 

Beverly hills je dole a leží u Sunset Blvd. Je charakteristické okázalým bohatstvím. Silnice jsou tu lemované vysokými palmami a domy jsou velké, v zahradách za ploty. Pár ulic jsme projeli, ale je to stále totéž, máme i málo fotek. BH je město ve městě, platí se tu vysoké daně a proto to vypadá lépe. Ne všemu porozumíme, když nevíme, jak věci fungují. Je to prestižní adresa a proto zde bydlí, nebo bydlela i spousta herců. Každé takovéto samostatné město (nikoliv čtvť) má i vlastní zákony a zastuptelstvo.

 

Bel Air nahoře a Beverly Hills dole

Santa Monica

je hezká čtvrť u moře. Dole vede pacfická silnice č.1, která pak mizí v tunelu a pak pokračuje od moře jako dálnice č.10. Nad ní je terénní val, pak Palisades Park, první ulice a hotely. Pak ale už je rezidenční, převážně klidnější část města, kde domy jsou maximálně dvoupatrové, nebo rodinné, přízemní, v zahradách. Kolem hlavních ulic se soustřeďují obchody. Je tu hodně stromů a zeleně. Známá je třetí ulice od moře, která má název The Third Promenade a je známá jako pěší zóna s restauracemi a obchody. Domy kolem jsou asi se třemi podlažími. První dálnice, která vede severojižně, a je velmi frekventovaná, je známá č.405, tzv Santa Monica Fwy. V LA má každá dálnice číslo a ještě název kvůli snadné orientaci a zapamatování. Je asi 2 km od moře.

V určité dny se v některých ulicích SM pořádají trhy ze zemědělskými produkty z farem a prodej květin. Prodávají se tu skvělá měkká a chutná avokáda, která doma známe jen jako tvrdé kameny, pomeranče a grapy z farem, které jsou opravdu sladké a sezonní chutné ovoce všeho druhu. Také úžasná zelenina. Pokud doma nemáme vlastní zahrádku, teprve zde poznáme, jak chutná zralé ovoce a zelenina, ne to, co koupíme v Kauflandu.

Santa Monica

Long Beach je v jižní části města

Tato část města je sice v knize Kalifornie popsána jako zajímavá, myslím ale, že nezaslouženě. Název vznikl od písečných pláží, za kterými se tyčí slavné staré i vysoké nové hotely a za nimi je hlavní třída. Směrem od moře dál jsou pak nižší stavby a soukromé domky, jako v každém městě. Je zde menší centrum se starými cihlovými domy, na které jsou pyšní, ale na nás Evropany to takový dojem neudělá. My jsme sem nicméně přijeli a projeli a prošli centrum, protože jsme pokračovali k lodi Queen Mary.  Cesta k lodi je značená. Jde o slavou osobní loď, která byla spuštěna na vodu v roce 1936 a od té doby přeplula Atlantik 1000x. Během války vozila vojáky.  Byla vyřazena v roce 1967. Paroloď je dnes již trvale zakotvená na kotvišti v Long Beach. Je z ní hotel a muzeum zároveň. Byl jsem na její palubě dříve. Její prohlídka je zajímavá i pro laika. Co se pamatuji, prochází se nejen vybranými kajutami, můstkem a po hlavní palubě, ale také strojovnou, kolem hřídelí lodních šroubů a kormidelnou. 

 

Pro mne byla novinkou ruská ponorka třídy Foxtrot z dob studené války, která je zakotvená vedle přídě Queen Mary. Dá se navštívit i samostatně, prolézá se jí v celé délce. Je téměř identická jako jiná ponorka v námořním muzeu v San Diegu, takže pokud budete tam, netřeba navštěvovat tuto. Kolem lodi je kromě parkovišť Seaport Village, část s nějakými restauracemi a parky pro nedělní rekreaci.

 

Poblíž lodě je kruhová hala, která je muzeem velkoletadla Howarda Hughese Spruce Goose. Šlo o jeho ztrátový a neúspěšný projekt. Letadlo bylo zastaralé už v době vzniku a bez využití, vzlétlo pouze jedinkrát pár metrů nad hladinu moře. Byl to létající člun, postavený ještě ze dřeva. 

Long Beach město

Výstaviště na Long Beach

 

Queen Mary parník a U-boat Scorpion ruská ponorka

Terminal Island

 

Terminal Island přístav a San Pedro město