samipousa.cz

Něco pro kaktusáře a milovníky zahrad

Protože máme sami rádi zahrady a rostliny, naplánoval jsem i návštěvu několika zahrad. A je opravdu mnoho k vidění. Světadíl a rozdílné klima v jeho částech určuje zcela jiné rostlinstvo, se kterým se setkáte v parcích i předzahrádkách u domů. To se samozřejmě ještě mění stát od státu. V Kalifornii u moře v zimě nemrzne, ale prší, zatímco v pouštích mrzne a padá sníh a na jaře prší a po zbytek roku je sucho. Prudké deště, led a mráz způsobuje rychlou erozi krajiny. Z toho plyne, že všude vidíme něco úplně jiného a nám většinou neznámého.

 

Při návštěvě větších měst můžeme navštívit jejich parky a botanické a okrasné zahrady.  Také my jsme viděli některé z nich a dále uvádím jejich neúplný přehled. O mnohých dalších nevím. Některé části měst jsou samy o sobě překrásné svojí přírodou. Pokud například navštívíte ty správné obytné čtvrti Los Angeles, Santa Barbary a dalších přímořských měst, připadáte si také jako v parku.

 

 

Zahrady a botanicky zajímavá místa v Los Ageles a okolí:

 

J.P.Getty Villa ***** a J.P.Getty Center ****. Jde o dva samostatné objekty, které leží na pobřeží poblíž Malibu. Getty Center je hypermoderní nádherná a vzdušná budova na kopci nad Santa Monicou v LA. Otevřelo se v roce 1997 a je dílem mnoha slavých architektů z nichž hlavní budovy navrhl Richard Meier. Zdejší parková úprava s umělým potokem a množstvím květin se doplňuje s úžasnou architekturou tohoto místa, které slouží jako muzeum uměleckých památek posledních století. Nejedná se vlastně o zahradu, ačkoliv parkové úpravy jsou v obou případech významné, zejména v případě Centra. 

Místo je zajímavé krásnou vyhlídkou na moře, Santa Monicu a celý záliv LA, což pozorujeme právě z centrální, nebo kaktusové zahrady. Tyto se však nedají srovnávat s jinými, protože zde tvoří spíše kulisu. Shlédneme zde i známé originály maleb impresionistů a dalších umělců. Před návštěvou J.P.Getty Centra si prostudujte jeho stránky. Některé večery se neplatí parkovné, vstupné je vždy zdarma. Parkuje se pod kopcem pod zemí a na kopec se jede vláčkem, vše je dobře organizované a technicky pokročilé. Ponechte si na prohlídku alespoň 2 hodiny nebo více. je to ukázka skloubení moderny s divokou přírodou okolních kopců.

www.getty.edu

 

Zahrada u J.P.Getty Villa je součástí pathia této budovy a jedná se o vnitřní zahradu se zrcalící se vodou v dlouhé nádrži. Pro botaniky nic zvláštního, nicméně celek je zajímavý a velmi harmonický. Vila je totiž kopií skutečné vily z Pompejí a slouží jako (původní) muzeum uměleckých sbírek zakladatele Gettyho. Návštěva Villy vyžaduje rezervaci předem, kterou si opatříte z internetu zdarma, platí se však parkování. Vila leží v Malibu a je přístupná z pobřežní silnice směrem od Sunset bulvár. Vila má kouzlo a obsahuje velké množství úžasných antických památek, minimum času je tak 1 hodina a více podle hloubky zájmu. Doporučuji při návštěvě LA zajít do jedné z těchto dvou míst.

www.getty.edu/visit/

 

J.P.Getty Villa na Malibu

J.P.Getty Center nad Santa Monicou

 

UCLA Hannah Carter Japanese Garden. ***** Je přímo v LA. Jde o japonskou zahradu v majetku místní Univerzity, kterou založil  předseda regentů univerzity s manželkou a věnoval ji univerzitě. Byla navržena japonskými architekty a dokončena v roce 1961. Návštěva vyžaduje rezervaci alespoň 2-3 týdny předem, rozhodně ale doporučuji návštěvu pro všechny skutečné milovníky japonských zahrad. Má však málo otevřeno a potřebujete trochu štěstí se strefit do termínu. Zahrada je velmi komorní, parkoviště je pouze pro 3 auta. Počet návštěvníků je limitován. Zahrada je velmi krásná, v prudkém svahu, s jezírkem s Koi kapry v dolní části a mnoha prvky typickými pro japonské zahrady. Leží v bohaté rezidenční oblasti Bel Air, kousek od Sunset bulvár, lehce ji přehlédnete. Mnoho skulptur je dovezeno z Japonska. Od jezírka s kapry jdete po šlapácích k čajovému domu s množstvím kamenných lamp a pyramid, míjíte Tsukubai a posléze stoupáte cik-cak po úzkých cestičkách k maličké svatyni s Buddhou. Zahrada je oázou klidu a ticha. Když jsme tam byli pár starých Japonců se s námi dal do řeči, odkud to že jsme. Zahrada má rozlohu 1 akr.

Další inzerovaná zahrada je přímo v areálu univerzity, tam jsem však nebyl.

www.japanesegarden.ucla.edu

Hannah Carter UCLA University garden

Pacific Palisades, LA. **** Toto není zahrada, ale stará a luxusní obytná čtvrt města nad mořem. Nachází se zde množství velkých udržovaných parcel kolem překrásných domů, které většinou ještě pamatují starší časy (a tomu odpovídají svojí architekturou). Stojí zato zaparkovat na některé z klidných ulic a jít na chvilku na procházku mezi nimi. Je zde klid, zahrady plné kvetoucích vonících záhonů a vzrostlých stromů poskytujících stín. Zpívají zde ptáci a občas zahlédneme kolibříka. Je to zcela jiné LA, než které vidíme z kteréhokoliv bulváru, nebo z dálnice. A takézcela jiné, než Beverly Hills, nebo Bel Air. Sjedeme sem přímo ze Sunset bulváru, například na ulici Amalfi, nebo jiné. Stačí hodinka cestou na Malibu pro nasátí atmosféry…

Pacific Palisades, (čtvrť LA), ulice Amalfi, LA

Palisades park, v Santa Monica, Los Angeles. *** Pokud nemáte dostatek času na návštěvu některé ze zahrad, nebo nemáte dopravní prostředek, potěší vás i procházka po tomto proužku zeleně nad Pacifikem. Jedná se o několik metrů široký pás trávníku s vysokými palmami, situovaný v Santa Monice hned nad mořem, přesněji nad a za pacifickou silnicí č.1. Ta vás ale neruší, protože je nějakých 20 metrů pod vámi. Hned za ní je hlinitooblázkový svislý val, kde „začíná“ pevnina. V několika set metrů dlouhém pásu se pokocháte pohledem na moře, zejména při západu slunce a subtropickou květenou v upravených záhonech a keřích nad svahem. Takových míst je ovšem v LA více, protože stačí zajít pár bloků směrem od moře a dostanete se do rezidenční čtvrti, které jsou plné zeleně a květů kolem rodinných domů. Pokud se pohybujete v lepších čtvrtích, je parková úprava s květenou všude. Parkovat se zde dá na parkovacích hodinách, ale o víkendu tu musíte být brzy. To je tu plno, lidé si berou kolečkové brusle a jezdí na betonce podél pláží.

Palisades Park, Santa Monica, LA

 

Griffith park, LA. * Tento veřejný park není možná ani parkem v našem slova smyslu. Je to rozsáhlé území, ležící většinou plochy v kopcích nad Hollywoodem. Má 1600 hektarů a je tvořen převážně kopci, porostlými původní divokou buší, která není přístupná. Jsou zde mnohé stezky, pikniková místa, leží zde zoologická zahrada, na vršku stojí známá, veřejnosti přístupná observatoř.  Od ní je také vidět v dálce slavný nápis HOLLYWOOD. V parku je také muzeum divokého západu, vhodné pro děti a mládež a dále menší muzeum železnic.

Park je protkán nemnoha asfaltkami, které končí u observatoře, odkud je dobrý výhled na vesnici jménem Los Angeles. Krom věžáků Downtovnu v mlhavé dáli vás mnoho dalšího nezaujme. Park je zajímavý v dolní části od bulváru Los Feliz, kde je vlhčí místo a kde jsou vyhrazena místa na pikniky, v létě tam je ale vyprahlo. Zdejší příroda je pro nás zajímavá jinou skladbou zeleně, roste to spousta vysokých platanů, eukalyptů a různých křovin. V nich občas uvidíme různé ptáky a z auta hlouběji v lese jsme viděli i šakala. Zajímavý je také přechod z udržovaných zahrad, trávníků a palem přilehlé obytné čtvrti Hollywoodu do této divočiny, která je místy původní. Parkování je možné z kraje na Fern Dell drive, nebo u Observatoře, kterou též doporučuji. Je to takové velké Planetárium z pražské Stromovky, s důrazem na popularizaci vědy s množstvím exponátů a vstupným zdarma.

www.griffithobs.org

www.traveltown.org

www.theautry.org

www.lazoo.org

 

Griffith Park, Hollywood, LA

 

A nyní uvádím zahrady a místa s květenou, která leží mimo LA. Opět uvádím jen ta, která jsem osobně navštívil:

 

Ganna Walska Lotusland v Santa Barbara: *****   Návštěva této zahrady je zlatým hřebem pro všechny milovníky zahrad. Nutno říci, že také nejdražším. Pokud jste zahradní fanatici, musíte ji vidět. Není však tak jednoduché se do ní dostat. Provozovatelé zahrady ji poněkud halí temnem a auriolou vyjímečnosti, což je nakonec i pravda, budují však i image na story její zakladatelky, polské zpěvačky a velké dámy s pestrým životem, což vám vykládají i na zvláštní zastávce během prohlídky. Ta pozemek koupila v roce 1941 a 43 let ji plnila exotickými rostlinami. Zde se chodí s průvodcem ve skupinkách striktně pro 10 lidí po dobu celých 3 (!) hodin. Pro návštěvu se musíte objednat a zaplatit předem přes internet. Dokud nezaplatíte, nedostanete rezervaci ani vám nesdělí adresu. Návštěvy jsou 4 dny v týdnu, ve dvou denních časech. Vstupné je 35 dolarů,  mládež 10, děti nejsou vítány. Info o prohlídce najdete na stránkách v sekci „často kladené otázky“.

 

Tato famózní zahrada leží v kopcích nad městem, což ovšem pro mohutnou zeleň není vidět. Zahrada má 37 akrů, ale přijde vám větší. Když se díváte do plánku, tak vám ani tak velká nepřijde, ale je fakt, že se v ní dokonale zamotáte.

 

Zahrada je rozčleněna na mnoho oddílů, které jsou navzájem zcela jiné. Přitom z jednoho nevidíte do druhého. Podle seznamu jich je 26. Doba prohlídky je dle mého názoru až moc dlouhá a také zbožnění zakladatelky mne trochu vadilo, ale požitek z prohlídky je opravdu vydatný. Snad pro nás nejúžasnější zahrada je kaktusová, které se podobá snad jen ta v Huntington Library. Myslím ale, že tato je větší. 

www.lotusland.org

 

 

Huntington Library. *****  Vytvořil ji její zakladatel a donátor, železniční magnát Huntington jako kulisu k budovám muzejí, která zde nechal postavit pro své sbírky umění již v roce 1913. Můžete tak za jedno vstupné navštívit i světoznámá originální umělecká díla a vidět tak originály maleb nebo sbírky starých knih. Je zde rozlehlé parkoviště pod stromy. Zahrada je v rezidenční luxusní čtvrti San Marino v širší oblasti LA,  s kulisou vysokých hor San Gabriel Mountains nad městem. Zahrada rozhodně stojí za vidění. Krásná, dobře udržovaná a rozlehlá. Zajímavá je pro své rozdělení na oddělené části, ve kterých jsou vytvořeny biotypy typické pro různá území, nebo země. Je to relativně stará zahrada se vzrostlými stromy.

 Komplet obsahuje části: Australská zahrada, pouštní, rosarium, džungli, část s kameliemi a další menší části. Obsahuje také dle mého názoru jednu z nejkrásnějších japonských zahrad s větším jezírkem a Koi kapry (ta byla letos v rekonstrukci a tak nemám digitální fotografie). Obrovská je pouštní zahrada s nespočtem kaktusů, palem a sukulentů. Novější je rozlehlá zahrada čínská. Plánek nezobrazuje všechny cesty.

www.huntington.org Vstupné je 15 až 20 dolarů v závislosti na dni návštěvy.Vstupné je vyšší, ale stojí to zato. Strávíte tam alespoň 2 hodiny.

Huntington Library - San Marino, LA. Nejen knihovna, ale také zahrada

<< 1 | 2

 

Descanso garden. ** Leží v širší oblasti LA. Jede se po dálnici, které se blíží k horám, tak je i samotná cesta zážitek. Zahrada je méně honosná, než Huntington a je i menší. Členění je podobné, nemá však pouštní část. Vstupné je 8 dolarů. 

www.descansogardens.org

Descanso Garden, LA

Anza Borrego Dezert. ***** Jedná se o přírodní poušť, rozkládající se severovýchodním směrem od San Diega. Je jí věnována samostatná kapitola na jiné stránce. Když vyjedete do kopců z Borrego Springs na Julian po S3, dostanete se do nevelké oblasti, kde na skalách roste obrovské množství několika druhů kaktusů. Myslím, že po shlédnutí fotek není třeba dalších komentářů. Neuvěřitelné na tom je to, že jde o přírodní zahradu v poušti. Všechny fotografie jsem udělal tak, že jsem vystoupil z auta a zašel pár metrů mimo silnici. Úžasné.

https://www.parks.ca.gov/?page_id=638

Anza Borrego Dezert - Kalifornie, kvetoucí poušť

 

Rajské zahrady ve starých španělských misijích ***** (asi desítka podél pobřeží).

Misijí jsme navštívili několik. V Santa Barbaře, v Carmel u Monterey a v San Juan Capistrano. Mají vždy svoji atmosféru a vždy upravenou zahradu se spoustou květů. O misijích píšu jinde, ale jsou vždy krásným zážitkem. V Americe si lidé váží starých budov a památek vůbec. Mají jich tam málo a jsou z našeho pohledu Evropana mladé. Většina misií upadla a zpustla, dnes jsou opět opravené, ale ne vše je v nich originální. To jim ale neubírá na kouzlu a kráse, rozhodně některou navštivte.

 

 

San Juan Capistrano Misiion (pobřeží jižně od LA)(španělské misije z dob prvních mořeplavců)