samipousa.cz

Různé zajímavosti - úvod

V této kapitole se s vámi chci podělit o pár dalších zážitků, které mám v paměti. Protože jsem v USA strávil několik roků před asi 10ti roky, viděl jsem o něco víc, než jsme mohli zvládnout za zde popisované 3 týdny. Proto ne všechny fotografie uvedné v této kapitole jsou  pořízené z této naší cesty, jak to inzeruji na úvodní stránce. Přiměly mě k tomu ohlasy prvních čtenářů našich stránek. Díky za vaše podněty.

 

Další temata k této kapitole najdete na rozbaleném menu vlevo.

 

Americké Traky (náklaďáky)

Americké náklaďáky budete potkávat skoro všude, zejména však na dálnicích. Vždycky se nám líbily, protože jsou obvykle celé naleštěné a naparáděné. Pozná se, když je jejich řidič taky majitelem, protože si je všelijak vylepšuje. Obvykle mají za malou kabinou ještě obytnou sekci, která je docela velká. Když jsme jeli z Las Vegas na přehradu Hoover Damm, za Hendersonem jsme viděli velké odpočívadlo s restaurací, kde jich stála celá řada. Otočili jsme se na světlech a zajeli jsme k nim. Po chvíli focení se se mnou dal jeden přítomný řidič do řeči a pozval mne do kabiny. Překvapilo mě, jak byla malá a těsná. Zdejší traky mají obvykle malá kola, aby měly níže ložnou plochu a mohly vozit vyšší kontejnery. Za chvíli přijela policejní hlídka a ptala se, jestli je všechno OK. Stáli jsme totiž na místě nepříslušném osobákům a přítelkyně, která se opírala o kapotu, jim asi přišla podezřelá.

Náklaďáky

Four Corners

Tento název se vztahuje na místo, kde se jako v jediném místě v USA setkávají hranice čtyř států v jediném bodě. Je to právě zde, kde se dotýká Arizona, Utah, Colorado a Nové Mexiko. Všude jinde jsou to maximálně tři státy. Zdejší území přiznala vláda indiánům Navajo, kteří zde jsou doma. Místo leží v poušti, vcelku zde není nic zvláštního až na to, že právě tato anomálie vytvořila zajímavost místa. Dnes je zde mramorový kruh s bronzovou plaketou uprostřed. Turisti se zde samozřejmě fotí v poloze brouka. Kolem dokola je zeď ohraničující tržiště, na kterém výhradně indiáni prodávají své výrobky. Především jsou to různé vkusné náhrdelníky a náramky z polodrahokamů a kovu, nebo kůže. Místo leží asi 200 metrů od silnice a vjezd sem je vcelku nenápadný. Platí se mírné vstupné, asi 3 dolary na osobu.

 

Míst, kde můžete koupit podobné šperky je v této oblasti mnohem více, je to třeba v okolí Monument Valley, nebo jen tak u silnice. Za 35 dolarů a výše tak již koupíte krásný náhrdelník, který se dá uplatnit i doma, nebo náušnice, brože, dreamcatchery, šípy a podobně. Když si něco koupíte, prodávající se s vámi rád vyfotografuje, jinak to raději nezkoušejte.

Fotogalerie: Four Corners