Mexiko pod San Diegem

 

Když jem byl v USA poprvé, tak jsme podnikli 2x cestu do Mexika. Šlo vždy jen o krátký výlet s jedním přespáním, podruhé ani to ne. Pokaždé jsme jeli ze zvědavosti do druhého města hned za hranicemi, do Ensenada. Nedovedu dnes odhadnout bezpečnostní rizika v tomto regionu, už tenkrát to bylo trochu dobrodružné. Mexičani vás automaticky považují za bílé a bohaté Američany. Tenkrát se běžně jezdilo "nakupovat" do Tijuana, (tím myslím především Američany) ,která leží prakticky na hranicích a ze San Diega to je jenom skok.

Cesta má i tak určitá omezení, která si dnes každý musí zjistit sám. Tedy zda je možno jet bez viza, a zda je cesta zpět na ESTA pro cizince bezproblémová. Protože projít, nebo projet přes přechod tam, může být snadné a zpět méně. Určitě bych se ještě při cestě tam zeptal, jestli mě na můj pas pustí taky zpátky.

 

Jsou dvě možnosti krátkých výletů: pěšky do Tijuany a autem do Ensenady. Ze San Diega je možné dojet jakousi příměstskou tramvají, nebo busem. Hned na hranicích jsou údajně jakási tržiště, kde je možné koupit textil, foukané sklo, suvenýry a nevím co ještě, každopádně jsou to vzhledem k váze věci problematické na braní do letadla.

 

Cesta do Ensenady byla mnohem zajímavější, protože se jede po pobřežní dálnici. Byl to však rozdíl. Pobřeží je krásné, ale pamatuji se, jak mne fascinovalo neuvěřitelné množství odpadků a skládek podél cest. Mexiko bylo plné toulavých psů rasy Strasse mischung, většinou větších a vyhublých, jaké známe třeba z Bukurešti. A hodně jich také leželo při cestách přejetých. Cesta autem vám umožní se dostat dále na jih, problém ale je, že půjčovny aut většinou tyto cesty výslovně zakazují, případně by jste museli mít extra pojištění. V Ensenadě bylo přes den hezky, pamatuji na hlavní promenádní ulici, zátoku a rybí trh a pár bočních ulic. Dál jsem ale neměl zcela bezpečný pocit. Každopádně znalost španělštiny by se mohla hodit.

 

Tato města mají zcela svébytný charakter a jsou docela chudá. V Ensenadě jsem z auta fotil obydlí, která si v kopcích příliš nezadala s brazilskými slumy. My jsme měli vcelku dobrý hotel rezervovaný předem z USA. Při zpáteční cestě vám neujdou ploty proti imigrantům, které si nezadají se železnou oponou. Na druhou stranu to člověk pochopí, když jede v LA kolem určitých míst, kde se dá nabrat jednodenní pracovní síla pro všechno. A to je dnes horší, než to bylo. Americké zákony jsou zvláštní. Například když cizinec porodí v USA, novorozenec je Američanem a může k sobě pozvat rodinu. Na hranici byla zvláštní kontrola zemědělských produktů. Čemu měla zabránit jsem už tenkrát nerozuměl, když spousta ovoce a zeleniny a květin se dováží legálně.

Fotogalerie: Mexiko pod San Diegem

Tato fotogalerie je prázdná.