samipousa.cz

Nebojte se jet sami - individuelně

 

S cestovkou, nebo individuelně?

Možná se zeptáte, zda člověk, který USA nezná, si může bez nějakého rizika dovolit jet individuálně, když není žádný dobrodruh.

Odpovídám jednoznačně - může. USA jsou moderní a nám kulturně blízkou zemí, kde člověk nezůstane trčet v situacích, se kterými by si nevěděl rady. Mentalita obyvatelstva je blízká Evropě a věci fungují, jak by jste očekávali. A jedině individuelní cesta vám dá možnosti navštívit právě to, co vás zajímá. A věřte, že každý si vybere. Má to jen jednu podmínku, nebo dvě. První je, že musíte umět řídit auto. Ideální jsou řidiči dva. A druhá, že jeden z vás by měl umět alespoň základy angličtiny. Nemusíte mluvit plynule, ale musíte být schopni vyjádřit, co potřebujete, protože se můžete dostat do situací, kdy budete potřebovat poradit, řešit nečekané situace, hledat ubytování, píchnete kolo, budete potřebovat doktora atd.

 

Nemusíte se obávat: nikdo se na vás ale nebude dívat špatně, když nebudete mluvit anglicky, jenom všechno může být složitější. Dobře rozumět není nezbyné. Z dalších cizích jazyků by vám ještě mohla pomoci znalost španělštiny, protože na jihozápadě žije mnoho imigrantů z Mexika. Jiné jazyky vám nepomohou, Američané je neznají, protože je prostě nepotřebují. Výhoda velké země...

Pokud nemůžete řídit, nebo si netroufáte, nezbyde vám nic jiného, nežli jet s cestovkou. Musíte ale počítat s tím, že za více peněz uvidíte podstatně méně. Ostatně - někomu to i tak může stačit, rozhodně pojede více v pohodě.

 

 

S kým by jste měli jet.

Jistě záleží na tom, kdo jste, jak jste založení a co od cesty očekáváte. Pro individuelní cesty - myslím, že je optimální jet ve dvou až čtyřech lidech na auto. Lépe ve dvou, pokud na to máte finance. Neberte nikoho, koho velmi dobře neznáte (třeba v úmyslu, že ušetříte za benzin). Po cestě mohou přijít vypjaté situace, únava, nevolnost, přání změnit trasu, a spory o to vám mohou otrávit dovolenou.

 

Pokud jste rodina, neberte sebou malé děti, pro ty je krajina nezajímavá a přesuny autem jsou pro ně k nevydržení. Zamilovaní puberťáci také nejsou nejlepší kombinací.  Ale to už je váš problém.

Fotogalerie: Nebojte se jet individuelně